Tenis

US OPEN 2021 :: Emma Răducanu - salt incredibil în clasamentul WTA, Djokovic - ratează GS21

La doar 18 ani, Emma Răducanu uimește la US Open, câștigând trofeul venind din calificări. La băieți, Djokovic nu a făcut față presiunii și a ratat ocazia de a-i depăși pe Federer și Nadal la numărul de Grand Slam-uri

După ce a clacat în optimi la Wimbledon, acuzând probleme de sănătate în meciul cu Ajla Tomljanovic, retrăgându-se la scorul de 4-6, 0-3, Emma Răducanu (18 ani, loc 150 WTA) a fost surpriza plăcută la US Open, unde nu a pierdut niciun set, câștigând trofeul în dauna canadiencei Leylah Fernandez (19 ani, loc 73 WTA), scor 6-4, 6-3.

F vs Fernandez 6-4, 6-3

Astfel, Emma Răducanu devine prima jucătoare din istorie care câștigă un turneu de Grand Slam, după ce a venit din calificări!

Aflată la startul turneului pe locul 150, Răducanu urcă peste 120 de locuri în clasamentul WTA, începând de azi, Emma va fi clasată pe locul 23 WTA, cu un total de 2.571 de puncte, depășind jucătoare precum Serena Williams, Madison Keys, Victoria Azarenka sau Jelena Ostapenko.

Daniil Medvedev - Novak Djokovic 6-4, 6-4, 6-4
Daniil l-a făcut pe Novak să plângă

Novak Djokovic s-a aflat în fața unui moment foarte important al carierei, ratând această ocazie de a obține cel de-al 21-lea Grand Slam. Sârbul rămâne astfel la egalitate cu Roger Federer și de Rafael Nadal cu câte 20 de trofee.

Djokovic a fost copleșit de presiune de-a lungul întregii partide. A comis multe erori, a avut și o criză de nervi în setul secund, pentru ca în setul trei, după ce a revenit de la 5-1, apropiindu-se la un singur game, și vizibil emoționat și de susținearea asistenței de pe „Arthur Ashe”, să își acopere fața cu un prosop și să izbucnească în lacrimi.

Liderul mondial nu a reușit break-ul dorit de fani iar Daniil Medvedev a servit din nou impecabil și a devenit primul jucător din „noul val” care câștigă un trofeu de Grand Slam.

„Înainte de toate, îmi pare rău pentru fanii lui Novak, pentru că știm cu toții ce record putea stabili azi. Vreau să spun că, pentru mine, ești cel mai mare tenisman din toate timpurile!”, a spus Daniil Medvedev